Název Temno
Historický obraz
Autor Alois Jirásek
Vydavatel Warbler s.r.o.
Jazyk česky
Délka textu 1059 kB
588 přepočtených stran*
 
 
Cena 35,00 Kč


ukázka
Mobipocket
Pro čtení si instalujte Mobipocket.

Stručný popis

Klasické dílo české literatury detailně líčí dramatické období vrcholící protireformační moci ve 20. letech 18. století v Praze a na Skalce u Opočna.

Anotace

Vrcholné dílo A. Jiráska líčí dobu vrcholící protireformační moci ve 20. letech 18. století v Praze a na Skalce u Opočna. Vyznačuje se bohatou dějovostí, napínavým příběhem fiktivních, nebo poloanonymních postav, jejich osudy utváří konkrétní událost, v níž vystupují i skutečné historické postavy). Temno se stalo synonymem pobělohorské doby, největšího náboženského úpadku v Čechách.
Hlavní protagonisté - skalský regent a rodina myslivce Machovce, trestaného jezuity za přechovávání českých knih. Z jejich rozhodnutí je Helenka Machovcová dána na převýchovu do domu pražského sedláka, kde se zamiluje do jeho syna. Láska mladých lidí narazí na odpor bohaté katolické rodiny a dívka se posléze vrací k otci, aby ho provázele do emigrace. Pochmurný závěr je v souladu s celkovým zaměřením knihy, v níž se autor soustředil na vysledování vnitřního stavu české společnosti v době baroka a zobrazil její morální krizi.
 

 
* přibližný počet stran v tištěné knize rozměru 14x20 cm odvozený z počtů znakůElektronické knihy nejsou vázané na čtecí zařízení. Obsah e-knihy je kódovaný a není určen k převádění na jiné typy souborů.

© Warbler | Kontakt | Web admin